×
دانلود برنامه ________________________
ما را دنبال کنید ______________________

۱۰ اشتباه رایج در مدیریت زمان که نباید نادیده گرفته شوند

  • Tiktim
  • ۴ مهر، ۱۳۹۵

آیا می دانید شما می توانید به نحو اثر بخش تری زمانی را که در اختیار دارید مدیریت کنید؟آیا می دانید که شما در کجا دچار اشتباه می شوید؟

در این مطلب قصد داریم به ۱۰ اشتباه رایج در مدیریت زمان بپردازیم و با راه حل های آنها آشنا شویم.

اشتباه اول : عدم تهیه ی لیست اولویت ها

تا به حال چند بار این حالت به شما دست داده که کار مهمی را فراموش کرده اید؟  دلیل این اتفاق این است که  شما از لیست اولویت ها استفاده نمی کنید یا آن را به طور اثر بخشی به کار نمی گیرید.

مزیت استفاده از لیست اولویت ها این است که شما کارهایتان را بر اساس دو مشخصه ی مهم و ضروری بودن اولویت بندی میکنید… اکثرا اولویت ها را از A تا D رتبه بندی می کنند که در آن A بیشترین اولویت و D کمترین را دارا خواهد بود.

نکات مهم در باره ی لیست اولویتها

۱ – در نظر داشته باشید اگر کارهای زیادی در لیست اولویت ها داشته باشد… این لیست عملا بی فایده خواهد بود.

۲ – از نوشتن کارهایی که شکل جامع دارند بپرهیزید و سعی کنید تا حد امکان کارهایتان را به بخش های کوچکتری تبدیل کنید.

۳ – حتما برای کارهایی که در لیست اولویت ها می نویسید توضیحاتی را ارائه دهید.

اشتباه دوم : تعیین نکردن اهداف

آیا می دانید که در شش ماه آینده در چه شرایطی خواهید بود که چه موقعیتی دارید؟ یا یک سال آینده ؟ یا در ده سال آینده ؟ اگر نمی دانید پس وقت آن است که برای خودتان چند هدف داشته باشید.

تعیین کردن اهداف برای هرچه بهتر کردن مدیریت زمان لازم است. چرا که این اهداف هستند که مقصد نهایی و تصویری از مسیر روبه روی شما را نشان می دهد.

اهمیت تعیین کردن اهداف

زمانی که بدانید به کجا می روید شما می توانید اولویت ها، زمان و منابع خود را برای رسیدن به مقصدتان سازماندهی کنید.

اهداف به شما کمک می کند تشخیص دهید چه کارهایی ارزش این را دارد که برای آن زمان صرف کنید و یا چه کارهایی فقط یک حواس پرتی هستند.

تعیین کردن اهدف باعث می شود شما با انگیزه ی بیشتری به کارهایتان رسیدگی کنید.

اشتباه سوم : مدیریت نکردن حواس پرتی ها

آیا می دانستید که بعضی از افراد می توانند تا دو ساعت در روز، به خاطر حواس پرتی، زمان از دست بدهند ؟ فکر کنید اگر آن دو ساعت را پس می گرفتید چه کارهایی را می توانستید انجام دهید !

حواس پرتی ها همه جا هستند. از ایمیل ها گرفته تا اپلیکیشن های پیام رسان، شوخی های همکاران سر کار و حتی تلفنی که از یک مشتری دریافت می کنید. حواس پرتی ها مانع این می شوند که ما بتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم.

اگر می خواهید روزتان را در کنترل داشته باشید، حیاتی است که بتوانید حواس پرتی ها را به حداقل کاهش دهید.

برای مثال، زمانی که بر روی پروژه ای کار می کنید اپلیکیشن پیام رسان گوشی تان را خاموش کنید و بگذارید که دیگران هم به این نکته پی ببرند که آنها دارند مزاحم کارتان می شوند.

هم چنین باید یاد بگیرید که میزان تمرکز خودتان را بالا ببرید… حتی زمانی که با حواس پرتی ها روبه رو می شوید.

اشتباه چهارم : به تعویق انداختن کارها 

تعویق زمانی اتفاق می افتد که شما از انجام دادن فعالیتی که الان باید بر روی آن تمرکز کنید سر باز می زنید. به عقب انداختن زمانِ انجام فعالیت ها در شما حس بدی ایجاد می کند، که چرا هنوز شروع نکرده اید. این کار باعث می شود به شما استرس وارد شود و در نهایت بر روی تمام فعالیت های دیگرتان تاثیر بگذارد.
اگر شما هم این مشکل را دارید پس باید راهکارهایی برای مقابله با آن بیاموزید.

برای مثال به خودتان بگویید که انجام این فعالیت ده دقیقه بیشتر طول نمی کشد. اغلب، دلیل به تاخیر انداختن انجام فعالیت ها این است که شما فکر می کنید باید یک فعالیت را از اول تا آخر انجام دهید و این انتظار بالا باعث می شود که استرس بیش از حدی به شما وارد شود. در عوض شما میتوانید به اختصاص دادن بخش کوچکی از زمان برای شروع فعالیت هم اکتفا کنید.

اگر شما فعالیت کلیدی و جامعی را در نظر دارید که انجام آن بازه ی زمانی طولانی را در بر میگرد میتوانید آن را به چند بخش کوچکتر تقسیم کنید. این کار انجام فعالیت هایتان را ساده تر می کند.

اشتباه پنجم : اضافه کاری 

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به سختی “نه” می گویند. اگر این طور است پس باید پروژه ها و مسئولیت های زیادی داشته باشید که به آنها رسیدگی کنید. این کار باعث می شود کارایی شما کاهش یابد و میزان استرس بالا برود. یا شاید شما فردی (مدیری) محافظه کار هستید که دوست دارید تمام کارهایتان را خودتان انجام دهید. زیرا نمی توانید به دیگران اعتماد کنید که کارتان را به درستی انجام بدهند. و این میتواند مشکل هر فردی باشد.

اضافه_کاری باعث می شود شما کارهایتان را با عجله و درهم برهم انجام بدهید که باعث افت کیفیت کار و مدیریت نادرست زمان می شود.

با سپردن کارها به افراد متخصص می توانید زمان خودتان را برای رسیدگی به فعالیت های مهمتر آزاد کنید و از به موقع انجام شدن کارها مطمئن شوید. به علاوه این کار باعث تقسیم مسئولیت ها می شود و در نتیجه میزان استرس نیز کاهش می یابد.

این مطلب مهم ادامه دارد …

برای اطلاع از آخرین مطالب در خبرنامه تیک تیم عضو شوید.


ارسال دیدگاه